irlanda vize başvuru formu

İrlanda Vize Başvuru Formu

İrlanda’ya herhangi bir nedenden ötürü seyahat planlıyorsanız öncesinde İrlanda vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Ancak başvuru yapılırken İrlanda vize kategori ayrımı gözeterek başvurunuzu yapmanız oldukça önemli bir konudur. Buna göre; İrlanda C vize; Turistik/Ziyaret/Ticari amaçlı seyahatler için hazırlanmış olan vize kategorisi olarak sunulmaktadır. Bu kategorideki vizeler en çok 90 gün sürelik bir zaman diliminin kapsayacak kadar verilebilmektedir.

İrlanda’ya planlanan seyahatin 90 günden fazla yani 180 güne kadar olan sürelerde olması durumunda D vize başvurusu yapılmalıdır.180 günden uzun süreli olarak planlanan seyahatler için ise İrlanda Oturum İzni başvurusunda bulunulması gerekliliği söz konusudur.

İrlanda vize başvurusu esnasında gerekliliği en önemli evrakların başında ise İrlanda Vize Başvuru Formu gelmektedir. İrlanda vize başvuru formunun doldurulması esnasında ise ülkeye hangi amaçla seyahat gerçekleştirileceği, konaklanacak olan adres, gerçekleşecek olan seyahatin süresi mutlaka belirtilmelidir.

İrlanda Vize Başvuru Formu Hakkında

Eğer yakın geçmişte İrlanda vizesi almamış iseniz, gerçekleştireceğiniz turistik vize başvuruları genellikle tek girişli olarak onaylanmaktadır. Ancak daha öncedeki zamanlarda 2 kez İrlanda vizesi almış iseniz ve vize/ülke güvenlik koşullarına uymuş iseniz, (örneğin size tanınmış olan süreden daha fazla kalmamış iseniz,ülkede yasadışı olarak çalışmamış iseniz) çok girişli olan İrlanda vizesine başvuru yapabilirsiniz.

Ancak çok girişli nitelikte olan İrlanda vizeleri, yalnızca kısa süreli olan seyahat süreleri için başvuru sahibine imtiyaz sağlar niteliktedir. Çok Girişli olan C tipi İrlanda vizesi,başvuru sahibinin ikameti yöneten kurallardan muaf tutmaz. 90 günlük süre boyunca İrlanda’da kalınmasından sonra başvuru sahibine yeni bir 90 günlük süre için ülkeye giriş izni vermez. Bu durumu suistimal eden pasaport sahiplerinin ise gerçekleştirecekleri bir sonraki başvuruları onaylanmaz.

Çok girişli nitelikteki İrlanda C vizesinin onaylanması, sadece Türkiye’de faaliyet gösteren İrlanda temsilciliklerinin inisiyatifi altında bulunmaktadır. İrlanda vize başvuruları esnasında, başvuruda bulunulmak istenen vize türünde tek girişli ve ya çok girişli vize talep edildiği özellikle belirtilmesi gereken bir detaydır.

Ülkeyi, çalışmak, eğitim görmek ya da aile birleşimi gibi nedenlerden ötürü ziyaret edeceklerin D vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bundan dolayı İrlanda D vize başvurusu yapacak olanlar tek girişli D vize talebinde bulunabilirler. Ticaret, Girişim ve Çalışma Bakanlığı tarafından verilen bir yeşil kart sahibi olunması durumunda ya da çalışma iznine sahip bir hemşire olunması halinde çok girişli İrlanda vizesi başvurusu gerçekleştirilebilir. Tüm bu vize kategorilerinde vize başvuru formu doldurulma zorunluluğu söz konusudur.

İrlanda Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İrlanda vize başvurularında kullanılacak olan İrlanda Vize Başvuru Formu doldurulurken son derece dikkatli olunması önemli bir konudur. İrlanda Online İngilizce Vize Başvuru Formu sadece İngilizce olarak bulunmaktadır. İrlanda vize başvuru formunun doldurulması online olarak gerçekleştirilebilmektedir.

İrlanda yeniden giriş vizesi için başvuru yapacakların online formu değil, yeniden giriş vizesi başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. İrlanda Online Başvuru Formunun içerisinde bulunun13 bölüm vardır. Başvuru sahibinin söz konusu bölümlere gerçekleştirmeyi planladığı seyahatin sebebini ve seyahatinin kişisel amaçlarını net bir biçimde belirtmelidir.

 • Eğer Turistik, Ziyaret, İş, Konferans, Tıbbi Tedavi amacıyla İrlanda vize başvurusu gerçekleştirilecek ise formda yer alan 1-8/12-13. Bölümlerin doldurulması gerekmektedir.
 • İrlanda Eğitim Vizesi için başvuru yapılacak ise bu durumda formdaki 1-8/11-13. bölümlerin doğru bilgilerle doldurulması gerekmektedir.
 • Araştırma, Çalıştırma ya da Van der Elst Vizesi için başvuruda bulunulacak ise formdaki 1-9 ve 12-13. Bölümlerinin eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Geçiş Vizesi başvurusunda bulunulacaksa bunun için formdaki 1/4/10 ve 12/13. Bölümlerin doldurulması gerekir.
 • Eğer İrlanda vize başvuru formlarında sizin amacınızı belirten seyahat sebebi listede yer almıyorsa bu durumda diğer ögesini işaretlemeniz gerekmektedir.
 • İrlanda Vizesi Başvuru formunda İrlanda’ya giriş ve İrlanda’dan ayrılış tarihlerinin belirtilmesi gerekmektedir.
 • Aile adı olan “soyadı”, ilk adınız, “kızlık soyadınız” ve doğumdaki adınızı içeren bilgileri ibraz belirtmeniz gerekmektedir.
 • Cinsiyetinizi ve doğum tarihi bilgilerinizi mutlaka başvuru formunda belirtmelisiniz.
 • Pasaportuna sahip olduğunuz ülke vatandaşı olduğunuz ülkedir. Ancak çifte vatandaşlığınız bulunuyorsa, seyahat yapılmak istenilen pasaport üzerinde gösterilen ülkenin belirtilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru tarihini uygun olan bölüme girilmesi gerekmektedir.
  Resmi kullanım için (for Official Use Only) bölümünde işaretleme yapmamaya dikkat etmeniz önemlidir. Bununla birlikte resmi kullanıcı formuna fotoğrafınızı eklemekten kaçınmanız gerekmektedir.
 • Biyometrik ölçülere uygun olarak hazırlamış olduğunuz fotoğrafınızın arkasına adınızı yazmalı ve kaybolmayacak şekilde başvuru formuna eklemelisiniz.

İrlanda Vize Başvuru Formu Bilgileri

İrlanda vize başvuru formunda belirtmiş olduğunuz bilgilerin, talep edilen diğer evraklardaki bilgilerle çelişiyor olmaması son derece önemlidir. Bundan dolayı forma gireceğiniz her bir bilginin güncel ve doğru olmasına özen göstermeniz önerilmektedir. aksi taktirde yapacağınız İrlanda vize başvurunuz reddedilecektir.