İrlanda Turistik Vize

İrlanda Turistik Vize

İrlanda’ya kısa süreli turistik amaçlı seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İrlanda turistik vize başvurusunda bulunmalıdır. Bordo pasaporta sahip olan bireyler kısa süreli (90 günlük) turistik ziyarette bulunabilir. Ziyaret için mutlaka uçak ve konaklama rezervasyonları detaylı olarak dosyada yer almalıdır. Ayrıca kişiye ait olan banka hesabı yine detaylı şekilde dosyaya eklenmelidir. İrlanda’ya turistik amaçlı gerçekleştirilecek ziyaret konusunda tüm belgeler eksiksiz şekilde hazır olsa dahi, İrlanda’ya giriş yapılacağına dair bir garanti yoktur.

İrlanda’ya gidildiği zaman sınır kontrolündeki görevli kişiler, ülkeye girip giremeyeceğiniz konusunda karar verme yetkisine sahiptir. İrlanda turistik amaçlı yapılacak seyahat konusu, aile içerisindeki her bireyin vize başvuru formu ayrı ayrı doldurulmalı ve dosyalara eklenmelidir. Aynı şekilde tüm vize işlemleri ayrı şekilde ele alınarak tamamlanması gerekir. Yani internet üzerinden başvuru formu doldurmak, diğer evrakları tamamlamak ve randevu alarak gerekli mercilere başvurmak aynı şekilde ele alınır.

İrlanda Turistik Vize İşlemleri

İrlanda’ya turistik amaçlı yapılacak olan seyahat C vizesi olarak bilinmektedir. İrlanda vizesi Schengen kurallarına dahil değildir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İrlanda Başkonsolosluğu resmi internet sitesi üzerinden vize başvuru formu elde ederek eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Tüm belgelerin hazırlanması ile birlikte belgeler İrlanda Başkonsolosluğu ve büyükelçiliğine bağlı olan acenteler ve vize merkezlerine randevu tarihinde götürülmelidir.

Belgeler sunulduktan sonra eğer gerekli görülürse İrlanda Başkonsolosluğu kişiyi mülakat için çağırma hakkına sahiptir. 18 yaş altı bireyler için yapılacak olan İrlanda turistik vize başvurusu, ebeveynlerin veya yasal temsilcilerin izni ile gerçekleştirilmektedir. 90 günlük kısa süreli İrlanda turistik vize başvurusunda, kişi doğru bilgiler eşliğinde eksiksiz olarak tamamlanmalı ve randevu tarihinde yetkili merciye ulaştırmalıdır.

İrlanda Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda turistik vizesi İrlanda başkonsolosu ve büyükelçiliğine bağlı olan resmi internet sitesi üzerinden elde edilecek, vize başvuru formu ile gerçekleştirilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, bilgisayar üzerinden ya da çıktı alarak el yazısı eşliğinde turistik vize başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru formunun eksiksiz şekilde pasaport ve kimlik bilgileri kapsamında doldurulması gerekir.

Daha sonra ıslak imza ile birlikte dosya içerisine eklenmelidir. Diğer dosyalar da hazır edildikten sonra internet aracılığıyla randevu tarihi alınması gerekir. Randevu gün ve tarihi kaçırılmadan İrlanda başkonsolosluğuna bağlı acenteler veya vize merkezlerine gidilmelidir. İrlanda turistik amaçlı vize başvurunun formu büyük harfle, istenilen resmi dil üzerinden doğru şekilde hazırlanması gerekir. Herhangi bir hata ya da yanlış doldurma neticesinde İrlanda Başkonsolosluğu vize başvurusunu iptal etme hakkına sahiptir. İnternet üzerinden gerekli olan vize başvuru formu ve diğer evraklar tamamladıktan sonra, İrlanda başkonsolosluk ve büyükelçiliğine bağlı acenteler ve vize merkezleri üzerinden başvurular tamamlanabilir.

İrlanda Turistik Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

İrlanda’ya kısa sürede Turistik amaçlı seyahat edecek Türk hükümeti vatandaşları, vize başvuru sırasında gerekli evrakları tam ve eksiksiz olarak hazır etmelidir. Özellikle turistik vize başvuru formu istenilen kurallar doğrultusunda eksiksiz doldurulmalı; diğer belgelerle beraber dosyayı eklenmelidir.

  • En fazla 10 yıllık süresi bulunan, 2 sayfası boş ve seyahat süresi bittikten sonra 3 ay daha geçerli olacak şekilde pasaport
  • Beyaz fon arkasında çekilmiş biyometrik 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Nüfus kimlik aslı ve fotokopisi
  • Uçak ve konaklama rezervasyon bilgileri
  • Kişiye ait olan banka hesabı bilgisi. (18 yaşından küçükler için ise vasi bireylerin izne doğrultusundaki banka hesap bilgileri)
  • İrlanda vizesi başvuru formu
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt belgesi
  • İngilizce faaliyet belgesi (Güncel olmalıdır)

Bütün bu belgeler eksiksiz şekilde hazır edilmeli ve internet üzerinden alınacak randevu tarihinde, İrlanda başkonsolosluğuna bağlı olan acenteler veya vize başvuru merkezlerine sunulmalıdır. Herhangi bir belge eksikliği söz konusu olursa müracaat kabul edilmez. Bu yüzden mutlaka istenilen bütün belgeler kişisel olarak eksiksiz ve doğru şekilde hazır edilerek dosya kapsamında başvurulmalıdır.

İrlanda Turistik Vize Ücretleri

İrlanda’ya gerçekleştirilecek olan seyahat adına başvuru yapılan vize türüne bağlı olarak ücretler değişkenlik gösterir. Turistik seyahat için İrlanda başkonsolosluğuna bağlı olan internet sitesi üzerinden, ücret konusundaki tüm bilgileri detaylı olarak güncel şekilde elde edebilirsiniz. Mutlaka en güncel ücret bilgilerine sahip olmaya özen göstermelisiniz. Böylece herhangi bir sorun yaşamadan gerekli olan tüm ücretler için ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İrlanda turistik amaçlı vize başvurusu için yapılacak ödemeyi internet üzerinden kredi kartı ya da banka havale yoluyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda 6 yaşından küçükler için turistik amaçla İrlanda vizesi konusunda herhangi bir ücret talep edilmez. Ücret ödemeleri gerçekleştirildikten sonra İrlanda Başkonsolosluğu tarafından eğer vize başvurusu iptal edilmiş ise geri ödeme yapılmaz. Ayrıca bir sonraki vize başvurusu için de kullanma hakkı bulunmamaktadır. İrlanda turistik amaçlı seyahat başvurusu gerçekleştiren kişi başvuru sağlarken bu kuralları kabul etmiş sayılır. Ayrıca İrlanda sınır kontrolü esnasında sınır görevlisi ülkeye giriş izni vermeme yetkisine sahiptir.