İrlanda Ticari Vize

İrlanda Ticari Vize

İrlanda’ya ticari amaçlı seyahat gerçekleştirecek olan Türkiye hükümeti vatandaşları, İrlanda Başkonsolosluğu ve büyükelçiliğine vize başvurusu yapması gerekmektedir. Gerçekleştirilecek olan başvuru C vizesi olarak biliniyor. Resmi internet sitesi üzerinden ticari vize başvuru formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmalı; ıslak imza ile diğer dosyaların içerisine yerleştirilmelidir. Vize işlemleri İrlanda Başkonsolosluğu nezdinde görevlendirilmiş vize merkezleri ve acenteler tarafından yapılmaktadır. Bu ilgili kurumlar kişileri herhangi bir şekilde yönlendirmez. Yalnızca başvuruları ilgili birime ulaştırmakla yükümlüdür.

Gerekli tüm evraklar internet üzerinden alınacak randevu tarihi ile birlikte acentelere veya vize merkezlerine ulaştırılmalıdır. İrlanda Başkonsolosluğu ve büyükelçiliği gerek görürse kişiyi ticari vize başvurusu için mülakata çağırma yetkisine sahiptir. Vize başvurusunun onay alıp almadığı kişiye farklı yollarla iletilir. İrlanda ticari vize başvuru sonuç süresi, başvuruların yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ticari vize sonucu ortalama 33 iş günü içerisinde neticelenmektedir. İrlanda diplomatik temsilciliğin yoğunluğuna bağlı olarak bu süre uzayabilir ya da daha kısa sürebilir. Bu yüzden mümkün olduğunca başvuruları erken yapmaya özen gösterin.

İrlanda Ticari Vize İşlemleri

İrlanda’ya ticari amaçlı gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları, bunu kısa süreli seyahat kapsamında gerçekleştirmektedir. C vize türü üzerinden yapılan bu müracaat, en fazla 90 gün süre için geçerlidir. Elde edilecek ilanda ticari vizesi ile birlikte 90 gün boyunca İrlanda’da konaklanabilir ve ticari açıdan faaliyette bulunulabilir. Bu süre içerisinde ticari onlar da farklı işlemler gerçekleştirilebilir.

 • İş toplantılarına katılmak
 • İş sözleşmeleri ile anlaşmalar adına gerekli görüşmeleri gerçekleştirmek suretiyle imzalama yapmak
 • 14 gün ya da daha kısa süre adına çalışmak

İrlanda ticari vize başvurusu onaylandıktan sonra 90 gün süreyle İrlanda’da kişi tüm bu haklara sahip olmaktadır. Çalışma süresi ya da 90 günlük eğer geçilirse İrlanda resmi kurumlar tarafından kişi sınır dışı edilmektedir. İrlanda ticari vize başvuru formu ve diğer evrakları eksiksiz şekilde doldurulmalı; dosyaya eklenerek ilgili vize merkezi ya da acenteleri randevu tarihinde ulaştırılmalıdır.

İrlanda Ticari Vize Nasıl Alınır?

Kısa süreli ticari amaçlı İrlanda’ya seyahat gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İrlanda başkonsolosu ve büyükelçiliğine bağlı resmi internet sitesi üzerinden başvurularını gerçekleştirmelidir. İrlanda ticari başvuru vize formu internet üzerinden ya da çıktı alınarak el yazısı ile doldurulmalıdır. İrlanda resmi kurumlar tarafından istenilen dil kapsamında, büyük harfle ve vize başvurusu gerçekleştirecek kişinin pasaport ile kimlik üzerindeki bilgileri doğrultusunda tamamlanmalıdır. Daha sonra ıslak imza ile birlikte diğer belgelerin arasına yerleştirilmelidir.

Bütün belgelerin doğru ve eksiksiz olarak hazırlanması, vize başvuru işleminin sorun yaşamadan onaylanmasına fırsat vermektedir. Buna çok dikkat edilmesi önemle uyarılır. Aynı şekilde internet üzerinden, belgeler tamamlandıktan sonra randevu gün ve tarihi alınmalıdır. Bu tarih içerisinde gecikmeden belgelerle vize merkezlerine ya da acentelere başvuru yapılması gerekir.

İrlanda Ticari Vize Gerekli Evraklar Nelerdir?

İrlanda’ya yapılacak olan ticari amaçlı seyahat için gerekli tüm evraklar eksiksiz şekilde, doğru bilgiler eşliğinde tamamlanmalıdır. Aksi takdirde vize başvurusu reddedilirse tüm işlemleri tekrar başınız. Gerekli evraklar hakkındaki güncel bilgi İrlanda başkonsolosu ve Büyükelçiliği resmi internet sitesi üzerinden alınabilir.

 • İrlanda ticari vize başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Beyaz arka fon üzerinden, son 3 aya ait biyometrik 2 adet vesikalık fotoğraf
 • En fazla 10 yıllık olan 2 sayfası boş ve 90 günlük seyahat tamamlandıktan sonra 3 ay daha süresi olacak pasaport
 • İrlanda’da bulunan şirket üzerinden seyahatin niyetini, tarihini, iletişim detayları ile sponsor belirten konfirme mektup
 • İki şirket arasındaki bağlantıyı kanıtlayan belge
 • İngilizce yazılmış vize talep dilekçesi.
 • SGK işe başlama bildirgesi
 • Son 3 aylık maaş bordrosu
 • En az 4000 TL bakiye bulunan hesap dökümü
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Uçak ve konaklama rezervasyonu

Tüm bu evraklar İrlanda ticari vize başvurusu için eksiksiz şekilde hazır edilmelidir. Mutlaka İrlanda’da iş yapılacak olan şirketten davet bildirgesi de dosya içerisinde eklenerek vize merkezleri veya acenteleri ulaştırılmalıdır.

İrlanda Ticari Vize Ücretleri

İrlanda’ya yapılacak olan vize başvuru ücretleri vize türüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu konudaki en güncel bilgileri İrlanda Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği nezdindeki resmi internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz. Vize başvurusu adına ödenmesi gereken ücretler internet üzerinden yapılmaktadır. Kredi kartı veya banka havale aracılığıyla en güncel ücret ödemesi gerçekleştirilebilir. Eğer İrlanda başkonsolosu ve Büyükelçiliği tarafından herhangi bir sebepten dolayı ticari vize başvurusu reddedilirse, geri ödemesi gerçekleştirilmez.

Yapılacak olan bir sonraki başvuru için de ücret kullanılamaz. Bu yüzden başta İrlanda ticari vize başvuru formu ve dilekçe olmak üzere, diğer bütün belgeleri eksiksiz şekilde doğru olarak hazırlanmalı; anlaşmalı olan acenteler ve veda merkezlerine randevu tarihinde götürülmelidir. Vize başvurusu onay alsa dahi İrlanda’ya kesin giriş yapılacağının garantisi bulunmamaktadır. İrlanda sınır bölgesinde görevlilerin, vize başvurusu gerçekleştiren kişinin ülkeye giriş yapamayacağına dair onay verme hakkı bulunmaktadır.