İrlanda Konsolosluğu

İrlanda Konsolosluğu

İrlanda Konsolosluğu ve İrlanda Büyükelçiliği, İrlanda’ya seyahat için gerekli vize başvurularının direkt olarak bünyesine yapılmasını kabul etmemektedir. Bundan dolayı yapılacak olan vize başvurularının İrlanda diplomatik temsilciliklerine outsource edilmiş nitelikteki veri toplama birimi ve vize hizmet merkezlerine yapılmasının gerekliliği söz konusudur.

İrlanda devleti üzerinden başka bir ülke ya da ülkelere aktarmalı olarak seyahat etme gerekliliği söz konusu olan şahısların ise, İrlanda İstanbul Konsolosluğu’na direkt olacak şekilde İrlanda Transit vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bu durumdaki kişiler, eğer İrlanda devleti üzerinden aktarmalı şekilde gideceği ülkenin vize prosedürünü eksiksiz olarak yerine getirmiş durumdaysa ve gideceği ülkeye 24 saatlik süre içerisinde geçiş yapacaklarsa, İrlanda Konsolosluğu’na vize için başvuru gerçekleştirmek mecburiyetinde değildirler.

İrlanda topraklarına seyahat gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti oturum iznine sahip durumdaki üçüncü ülke vatandaşları da, İrlanda Konsolosluğu tarafından 90 güne kadar olan kısa süreli vize için öngörülen koşulu yerine getirmekle yükümlü durumdadır.

İrlanda Konsolosluğu Vize İşlemleri

İrlanda seyahati için gerekliliği söz konusu olan İrlanda vize başvurusu, İrlanda Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş durumdaki veri toplama birimi ve vize hizmet merkezleri vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir.

İrlanda vize başvuru merkezi ve diğer İrlanda vize isteklerini Konsolosluğa iletmekle yükümlü olan vize başvuru merkezleri, Ülkeye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının artış gösteren İrlanda vizesi taleplerine karşılamak maksadı doğrultusunda hizmet vermektedir.

İrlanda vizesi başvuru sahibi kendisi içi en uygun olan vize kategorisini seyahat niyetine göre belirledikten sonraki süreçte, İrlanda vizesi başvuru merkezleri ek hizmetlerinden yararlanma imkanına sahiptir.

İrlanda Konsolosluğu Randevu

İrlanda’ya planladığınız seyahat için gereksiniminiz söz konusu olan İrlanda vizesi için eğer Ankara, İstanbul ve İzmir’deki vize işlem merkezi üzerinden başvuru gerçekleştireceksiniz randevu alma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Ancak diğer illerdeki vize merkezlerinden baş vuru yapacaksanız İrlanda konsolosluğundan randevu almanız gerekmektedir.

Randevusuz gerçekleştirilen başvurular dikkate alınmamaktadır. Bu bakımdan İrlanda vizesi başvuru süreci için İrlanda konsolosluğu randevusu önem taşımaktadır. İrlanda konsolosluğundan telefon ve ya e-posta yoluyla randevu talep edilebilme imkanız söz konusudur.

İrlanda Konsolosluğu Vize Ücretleri

İrlanda’ya çeşitli sebeplerden ötürü seyahat etmek isteyenler açısından bir başka önemli konu da İrlanda Konsolosluğu vize ücretleri olmaktadır. Gerçekleştirilmesi gerekli olan İrlanda vize başvuru ücretleri ise kısa dönemli ve uzun dönemli vize olması bakımından yapılan başvurulara bağlı olarak farklılık göstermektedir. Başvuru sürecinde ödenmesi gerekli olan İrlanda vize başvuru ücreti; İrlanda Büyükelçiliği harcı, vize işlem merkezi ücreti ve yararlanılması durumunda ek hizmet ücretlerini içermektedir.

Gerçekleştirmeyi planladığınız İrlanda vize başvurunuzun işleme alınabilmesi için talep edilen servis ücretlerini ödeme işlemini gerçekleştirmeniz gerekliliği söz konusudur. İrlanda Konsolosluğu vize ücretleri ile alakalı olarak bilinmesi gereken bir başka önemli bilgi de, yapılmış olan vize başvurusunun olumsuz sonuçlanması durumunda geri iadenin söz konusu olmadığıdır.

Yeniden İrlanda vizesi başvurusu yapmanız durumunda talep edilen İrlanda konsolosluğu vize ücretini yeniden ödemeniz gerekecektir.

İrlanda İstanbul Başkonsolosluğu

İrlanda İstanbul Başkonsolosluğunun çalışma saatleri hafta içi pazartesi, cuma günleri : 09:00- 16: 30 saatleri arasında arasında olup su saat aralıklarında konsolosluk hizmeti sağlamaktadır.

İrlanda İstanbul Başkonsolosluğunun sınırlı bir görev alanı bulunmaktadır. Buna göre ; İstanbul, Balıkesir, Bursa, Edirne, Çanakkale, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova illerinde ikamet etme durumu söz konusu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu olan vatandaşlar, gerekli vize işlemlerini ve konsolosluk hizmetlerini, İrlanda İstanbul Başkonsolosluğu’nun görev bölgesi sınırları içerisinde ikamet eden İrlanda vize başvuru sahipleri, yapacakları başvurularını İrlanda Konsolosluğunun yetki vermiş olduğu İrlanda Vize Hizmet Merkezleri ve Turizm/Seyahat Acentelerine gerçekleştirebilirler.

Ancak, İrlanda Konsolosluğuna ziyaret gerçekleştirilmeden önce telefon ya da e-posta yoluyla randevu alınmasının gerekliliği söz konusudur. İrlanda İstanbul Başkonsolosluğu binası girişinde görev yapan güvenliğe fotoğraflı kimliğin ibrazı gerekmektedir. Tüm ziyaretçilerin bina güvenlik taramasına uymalarının gerekliliği söz konusudur. İrlanda İstanbul Başkonsolosluğu randevusuz ziyaretçi kabulü söz konusu olmamaktadır.

İstanbul İrlanda Başkonsolosluğu; Birleşik Krallık Devleti’nin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günlerinde hizmet verememektedir. Bu bakımdan İrlanda vizesi için başvuru gerçekleştirecek ya da konsolosluk hizmetleri için müracaat yapacak kişilerin resmi tatil günlerini göz önünde bulundurarak seyahatlerini ya da işlemlerini organize etmeleri gerekmektedir. İrlanda İstanbul Başkonsolosluğu resmi tatil günleri;

  • 1 OcakYeni Yıl tatili
  • Aziz Patrick Günü
  • Paskalya Yortusu
  • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
  • Ramazan Bayramı
  • Kurban Bayramı
  • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
  • 25 Aralık Noel Bayramı
  • Aziz Stephen Günü

İrlanda Ankara Büyükelçiliği

İrlanda Ankara Büyükelçiliği sınırlı bir görev alanı doğrultusunda hizmet sunmaktadır. Buna göre Ankara Büyükelçiliği görev sınırları içerisinde bulunan şehirler; Ankara, Afyon, Amasya, Aksaray, Ağrı, Ardahan, Antalya, Bayburt, Bartın, Çankırı, Burdur, Denizli, Çorum, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gümüşhane, Giresun, İzmir, Isparta, Iğdır, Karabük illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ihtiyaç duydukları konsolosluk işlemlerini, İrlanda Ankara Büyükelçiliği’nde gerçekleştirebilme olanağına sahiptirler.

İrlanda Ankara Büyükelçiliği’nin görev bölgesi sınırları içerisinde ikamet eden İrlanda vize başvuru sahipleri, yapmaları gereken vizesi başvurularını, İrlanda Konsolosluğu’nun yetki vermiş olduğu İrlanda Vize Hizmet Merkezleri ve Turizm/Seyahat Acentelerine gerçekleştirebilirler. Ancak alınacak hizmetlerin zamanlamasının iki ülke için geçerli olan resmi tatil günleri göz önünde bulundurularak yapılması gerekliliği söz konusudur.