İrlanda Ankara Büyükelçiliği

İrlanda Ankara Büyükelçiliği

İrlanda’ya kısa süreli seyahat gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları İrlanda Başkonsolosluğu ile Büyükelçiliğine bağlı resmi internet sitesi üzerinden vize başvurusunda bulunmalıdır. Yapılacak olan İrlanda vize başvurusu vizenin türüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. Eğitim, aile ya da arkadaş ziyareti, turistik ve ticari amaçlı İrlanda’ya yapılacak seyahat adına vize başvurusu sağlanabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, İrlanda’ya gerçekleştirecekleri farklı amaç doğrultusundaki vize başvurusunu dolaylı yoldan yapması gerekir.

İrlanda Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu nezdinde yetki almış acenteler ve vize başvuru merkezleri üzerinden başvurular tamamlanabilir. Ayrıca İrlanda Büyükelçiliği Türkiye’de ikamet eden İrlanda vatandaşları için doğrudan hizmet vermektedir. Doğum, ölüm, pasaport veya kimlik değişikliği gibi daha birçok farklı amaç doğrultusunda İrlanda vatandaşları büyükelçilik ya da başkonsolosluk üzerinden doğrudan yardım alabilmektedir. İrlanda Büyükelçiliği Ankara şehrinde bulunmaktadır. Çalışma saatleri Pazartesi- Cuma 09:00 – 13:00 ve 14:00 – 17:00 arasını kapsar. İrlanda Büyükelçiliği tarafından yetki alan acenteler ve vize merkezlerine bu saatler içerisinde başvuru yapılması gerekmektedir.

İrlanda Ankara Büyükelçiliği Vize İşlemleri

İrlanda Ankara Büyükelçiliği Ankara ve çevresinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de ikamet eden İrlanda vatandaşlar için hizmet vermektedir. İrlanda’ya gerçekleştirilecek kısa süreli farklı amaçlar doğrultusundaki seyahatler için, büyükelçiliğe bağlı resmi site üzerinden vize başvurusu yapılmalıdır. Bu konuda vize başvuru formu bilgisayar üzerinden ya da çıktı alınarak el yazısı ile doldurulabilir. Mutlaka pasaport ve kimlik bilgileri eşliğinde eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır.

Büyük harfle, İrlanda Büyükelçiliğinin talep ettiği resmi dil üzerinden yazılmalı ve ıslak imza ile diğer evrakların arasında yerleştirilmelidir. Seyahat amacına bağlı olarak yapılacak vize başvurusu için gerekli evraklar değişkenlik gösterdiğinden dolayı; tüm belgelerin tam olarak hazır olmasına dikkat edilmelidir.

  • İki boş sayfası olan, seyahat sonrası 3 ay daha geçerliliği bulunan en fazla 10 yıllık pasaport
  • Seyahat türüne bağlı olarak vize başvuru formu
  • Arka beyaz fonda çekilmiş en çok 3 aylık 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Uçak ve konaklama rezervasyon belgesi
  • Geri dönüş sebebini açıklayan belge
  • Banka hesap dekontu

Bütün farklı vize türlerine bağlı olarak bu ortak evrakları yanı sıra, diğer evraklardan eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır.

İrlanda Ankara Büyükelçiliği Vize Randevu

İrlanda Ankara Büyükelçiliği üzerinden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları resmi internet sitesi aracılığıyla vize başvurusunda bulunabilir. İrlanda vizesi bir Schengen değildir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları C vize türü üzerinden başvuru gerçekleştirir. Resmi internet aracılığıyla elde edilerek doldurulacak vize başvuru formu ve diğer evraklar, eksiksiz şekilde dosyalanmalıdır. Daha sonra yine internet üzerinden randevu gün ve tarihi alınması gerekir. Bu tarihe bağlı olarak gecikme yaşanmadan ilgili acente ya da vize başvuru merkezlerine müracaat edilmesi gerekmektedir.

Hangi sebep olursa olsun eğer randevu tarihinde gecikme yaşanırsa vize müracaatı iptal edilir. Bu yüzden tüm belgeler ile beraber zamanında müracaatın gerçekleştirilmesine özen gösterilmelidir. Ankara ve çevresinde ikamet eden Türk vatandaşları, İrlanda Ankara Büyükelçiliği resmi internet sitesi ile birlikte, yetkilendirilmiş olan acente ve vize merkezlerinden işlemlerini tamamlamak zorundadır. 18 yaşından küçük bireyler vasi tarafından imzalı onay almış antetli kağıt bünyesinde işlemleri gerçekleştirmek mecburiyetindedir. İrlanda Büyükelçiliği herhangi bir sebepten dolayı vize başvurusunu iptal etme veya kişiyi mülakata çağırma hakkına sahiptir.

İrlanda Ankara Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Farklı amaçlar doğrultusunda İrlanda’ya kısa süreli (90 günlük) seyahat gerçekleştirilebilmektedir. Eğitim, turistik, ticari ve aile ziyareti üzerinden farklı vize başvuru formu doldurarak diğer belgelerle gerekli merciler üzerinden işlemler gerçekleştirilir. Vize başvurusu için ödenmesi gereken ücretler vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. İnternet üzerinden kredi kartı ya da banka havale aracılığıyla harç ödemesi yapılabilir.

6 yaşından küçük bireyler için vize ücreti talep edilmemektedir. Herhangi bir sebepten dolayı eğer İrlanda Büyükelçiliği vize başvurusunu iptal ederse, geri ücret ödemesi yapılmaz. Bir sonraki vize başvurusu için de ücret kullanılamaz. Büyükelçilik gerek gördüğü takdirde vize ücretleri üzerinden değişiklik yapabilir. Bu yüzden resmi internet sitesi aracılığıyla en güncel ödeme ücretlerini öğrenmek büyük öneme sahiptir. Vize başvuru ücretleri büyükelçiliğin yayınladığı resmi banka hesapları üzerinden, vize türü için gerekli belge ve kimlik bilgileri eklenerek yapılmalıdır. Ödemenin gerçekleştirildiğine dair dekontun aslı, yetkili büyükelçilik mercilerine diğer belgelerle beraber sunulmalıdır.