İrlanda Aile Ziyaret Vizesi

İrlanda Aile Ziyaret Vizesi

İrlanda’ya yapılacak olan kısa süreli (90 günlük) aile ziyareti için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. İrlanda vizesi Schengen değildir. Başvuru türüne bağlı olarak yapılacak işlemler C vizesi olarak bilinmektedir. İrlanda başkonsolosu ve büyükelçiliğine bağlı olarak resmi internet sitesi üzerinden aile ziyareti amaçla gerekli bilgiler detaylı şekilde güncel olarak elde edilebilir. Tüm şartlar yerine getirildiği takdirde, başvuru sahibine gerekli bilgi resmi kurumlar tarafından ulaştırılmaktadır.

İrlanda’ya aile ziyareti vize başvurusu gerçekleştirilirken tüm bireyler için yapılacak işlemler ayrı ayrı ele alınmalıdır. Aile ziyareti vize başvuru formu ve diğer tüm belgeler tek tek bilgisayar üzerinden tamamlanmalı, randevu tarihi alınmak suretiyle aynı şekilde ayrı olarak gidilmelidir. 18 yaşından küçük olan bireyler için vasi olan ebeveynler veya diğer kişiler tarafından işlemler, onay vermiş ıslak imza eşliğinde gerçekleştirilmelidir. Bu 90 günlük kısa süreli İrlanda seyahatin vize türü, ailenizi ya da arkadaşlarınızı ziyaret etmenize fırsat vermektedir.

İrlanda Aile Ziyaret Vize İşlemleri

İrlanda’ya aile ziyareti amaçlı seyahat gerçekleştirecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, C vizesi üzerinden başvuru gerçekleştirmelidir. Umumi pasaport yani bordo pasaporta sahip olan bireyler, en fazla 90 gün süreyle İrlanda’ya aile veya arkadaş ziyareti sağlayabilir. İrlanda aile ziyareti vizesi ile İrlanda’da oturum iznine sahip olan aile veya arkadaşlarda konaklama imkânı elde edilir. Bu vize türü sadece ziyaret amaçlı elde edilmektedir. Bunun haricinde yapılmaması gereken bazı unsurlar söz konusudur.

 • Ücretsiz ya da ücretli şekilde hiçbir yerde çalışılamaz.
 • İrlanda hükümeti tarafından kamu bünyesinde finanse edilmiş herhangi bir durumdan faydalanmak mümkün değildir. İrlanda kamu hastaneleri ücretsiz sağlık hizmetleri buna bir örnektir.
 • Ticari amaçlı herhangi bir çalışma yapılamaz.
  Söz konusu başvuru gerçekleştirecek olan birey ya da bireyler için İrlanda Başkonsolosluğu’nun vizeyi reddetme hakkı bulunmaktadır. Ayrıca aile ziyareti vize başvurusu onaylansa dahi, İrlanda’ya giriş garantisi bulunmamaktadır. İrlanda sınır kontrolü esnasında görevli kişiler vizeyi reddetme hakkına sahiptir.

İrlanda Aile Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda’ya aile ya da arkadaş ziyareti gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları, İrlanda Başkonsolosluğu ile büyükelçiliğine bağlı resmi internet sitesi üzerinden başvuru gerçekleştirmektedir. Aile ziyareti vize başvuru formu internet aracılığıyla ya da çıktı alınmak suretiyle el yazısı eşliğinde doldurulmalıdır. Tüm bilgiler pasaport ve kimlik bilgisiyle doğrulanacak şekilde eksiksiz olarak yazılması gerekir. Büyük harfle, istenilen resmi dil üzerinden tamamlandıktan sonra ıslak imza ile birlikte diğer belgelerin içerisine eklemelidir.

Aynı şekilde internet üzerinden randevu gün ve tarihinin alınması gerekir. Bu tarihte herhangi bir şekilde gecikmeden gidilmelidir. Aksi takdirde aile ziyareti vize başvurusu iptal edilebilir. İrlanda’ya aile ziyareti amaçlı vize başvurusu için tüm belgeler tamamlandıktan sonra, İrlanda Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği üzerinden yetkilendirilmiş vize merkezleri veya acentelere randevu tarihinde gidilmelidir. Süreç tamamlandıktan sonra İrlanda Başkonsolosluğu üzerinden vizenin onaylanıp onaylanmadığı konusunda farklı yollarla kişi ya da kişiler bilgilendirilir.

İrlanda Aile Ziyaret Vizesi Gerekli Evraklar

İrlanda’ya aile ya da arkadaş ziyareti gerçekleştirecek olan kişiler, vize başvurusu için gerekli olan tüm evrakları eksiksiz olarak hazır etmelidir.

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ve kimlik fotokopisi
 • Arka beyaz fon ile çekilmiş sonuç aya ait 2 adet vesikalık fotoğraf
 • En fazla 10 yıllık süresi bulunan, 2 adet boş sayfası bulunan ve 90 günlük ziyaretin ardından 3 ay daha geçerliliği bulunan pasaport
 • İngilizce olarak çevirisi tam yapılmış olan nüfus kayıt örneği
  Sizi İrlanda’ya davet edecek olan arkadaşlarınızın ya da aile üyelerinizin doldurması gerektiği belgeler de bulunmaktadır.
 • İrlanda’ya sizi davet edecek aile bireyi veya arkadaşınız tarafından hazırlanmış davet mektubu
 • Sizi İrlanda’ya davet eden kişiye ait olan doğalgaz faturası, su ya da elektrik faturası
 • Sizi İrlanda’ya davet edecek kişiyle nasıl ve ne şekilde tanıştığınızı kanıtlayıcı belge. (Evlilik belgesi, doğum belgesi ya da bir fotoğraf)
 • Davet edecek olan kişinin kimlik ya da pasaport fotokopisi
 • Eğer sizi davet edecek kişi tüm masrafları karşılıyorsa, son 6 aya ait banka hesap özeti
İrlanda Aile Ziyaret Vize Ücretleri

İrlanda’ya yapılacak olan kısa süreli seyahatin vize türüne bağlı olarak ücretler değişkenlik göstermektedir. Yapılacak olan aile vize başvuru formu için harç, her birey adına ayrı ayrı ödenmelidir. Gerçekleştirilecek olan ödemeler internet üzerinden yapılmaktadır. Banka havale ya da kredi kartı üzerinden ödemeler yapılabilir. Bu hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için hem de tüm masrafları üstlenebilecek İrlanda’da yaşayan aile veya arkadaşlar konusunda geçerlidir.

İrlanda kısa süreli aile ziyareti vize başvurusu için yapılacak ödemeler, eğer İrlanda Başkonsolosluğu tarafından vize red alırsa geri ödeme gerçekleştirilmez. Bir sonraki başvuru için de ücretler kullanılamaz. 6 yaşından küçük bireyler için vize başvuru ücretleri talep edilmemektedir. Tüm belgelerin eksiksiz şekilde doğru olarak hazırlandığına dikkat edilmesi önemle uyarılır. Aynı şekilde her birey için ayrı ayrı ücretlerin ödemesine de dikkat edilmelidir.